لوگوی-کوهپیما

راهنمای صعود به قله کمال

قله کمال با بلندی 3707 متر مرتفع ترین کوه منطقه سهند است. برخی آن را به اشتباه بلندترین قله آذربایجان شرقی می دانند ( جنوار داغی با ارتفاع 3884 متر در شهرستان سراب بام این استان است). هنگام صعود به کوه کمال از هر مسیری، می توان با برنامه ریزی و صرف زمان بیشتر به دیگر قله های منطقه هم صعود کرد. دسترسی به این منطقه و کوه کمال از جناح های مختلف امکان پذیر است. در این نوشته به چگونگی صعود به قله کمال از روستای ثمرخیزان (پیست اسکی سهند) می پردازیم.

راهنمای صعود به قله کمال

فهرست مطالب راهنمای صعود قله کمال

مسیر دسترسی قله کمال از پیست اسکی سهند

در نظر می گیریم پس از یک سفر طولانی شب را در تبریز مانده ایم و بامداد روز بعد می خواهیم به منطقه سهند برویم. برای این کار باید وارد جاده قدیم تبریز-زنجان شده و پس از طی کردن نزدیک به 25 کیلومتر وارد جاده روستای ایرانق بشویم. فاصله این روستا از جاده اصلی 5 کیلومتر است. با گذشتن از این روستا و طی کردن 13 کیلومتر دیگر به روستای ثمرخیزان (در واقع دوراهی روستا) می رسیم. از این دو راهی باید راه خود را به سمت پیست اسکی سهند که 6 کیلومتر فاصله دارد ادامه دهیم. جاده از ثمرخیزان تا پیست اسکی در تاریخی که این مطلب نوشته می شود ( خرداد 1403) آسفالت مناسبی ندارد که باید امیدوار بود به وضعیت آن رسیدگی شود. در کنار تشکیلات پیست، محلی برای پارک خودرو وجود دارد.

مسیر پیمایش قله کمال از دریاچه قوش گلی

از محل پارک خودرو تا دریاچه قوش گلی جاده ای خاکی کشیده شده که مسیر تابستانی صعود است. اگر این راه را برای صعود انتخاب کنیم، باید پس از رسیدن به دریاچه و درست از سمت راست آن به یال اصلی رفته و با ادامه دادن پاکوب به سوی قله برویم. چنانچه بخواهیم از مسیر زمستانی به کمال صعود کنیم می بایست از همان ابتدا و آغاز جاده دریاچه به سمت راست برویم و پاکوبی را که به یال فرعی می رسد در پیش بگیریم. هر دو مسیر پاکوب های مشخصی دارند که در بالای دریاچه به هم می رسند. از اینجا به بعد هم راه با شیبی نسبتا تند به سوی قله می رود.

گزارش برنامه صعود به کمال

مسافت پیمایش قوش گلی داغی از جبهه شمالی

مسافت رفت و برگشت مسیرهایی که گفته شد کمتر از 10 کیلومتر است. زمانی هم که برای این صعود لازم است بسته به توان و مدت استراحت و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه برای هر کوهنورد و یا گروهی می تواند متفاوت باشد. ناگفته نماند این مسیر بسیار راحت بوده و در هنگام رفتن به سوی قله نوجوانان و افراد سالمند را هم می توانیم ببینیم که از آن و طبیعت پیرامونش لذت می برند.

قله قوش گلی داغی

قله های هم جوار کمال در رشته کوه سهند

در کنار (سمت چپ) کمال دو قله درویشلر و بزداغی قرار دارند که کوهنوردان زیادی هر سه را در یک روز صعود می کنند. ارتفاع دوریشلر 3613 و بزداغی 3630 متر است. برای رفتن به این دو قله می توان پس از صعود به کمال با کم کردن تقریبا 200 متر ارتفاع و افزایش 100 متر در جهت شرق ابتدا به درویشلر رفت و سپس دوباره با کم کردن و افزایش همان اندازه ارتفاع به قله بزداغی رسید. برای فرود از بزداغی باید یالی را که به تله اسکی سهند می رسد در پیش بگیریم و به پارکینگ پیست برگردیم. این کوهپیمایی را می توان از بزداغی شروع کرد و سپس به درویشلر و کمال رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *